ПЪРВА НАЦИОНАЛНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ NELI (“Мрежа за сътрудничество за логистика и морско образование с фокус върху вътрешния воден ...

ПЪРВА НАЦИОНАЛНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ NELI (“Мрежа за сътрудничество за логистика и морско образование с фокус върху вътрешния воден транспорт в Дунавския коридор, което е подкрепено от иновативни решения”)

 



На 19 април 2011 г. в гр. Русе се състоя Първата национална работна среща  за представяне на проекта  "Мрежа за сътрудничество за логистика и морско образование с фокус върху вътрешния воден транспорт в Дунавския коридор, което е подкрепено от иновативни решения". Присъстваха представители на средни и висши училища с образователна насоченост към вътрешния воден транспорт, обучителни центрове, транспортни фирми и представители на  държавната администрация. Организатор на срещата в Русе беше Изпълнителна агенция "Морска администрация" - партньор по проекта в изпълнение на дейностите по работен пакет 1.4.


Проектът се изпълнява по Оперативна програма за трансгранично сътрудничество "Югоизточна Европа 2007 - 2013". Сред неговите целите са изграждането на мрежа за сътрудничество между различните организации, свързани с образованието и обучението по вътрешния воден транспорт, за да се улесни тяхното бъдещо сътрудничество, както и да се проектира и оптимизира електронно обучение по навигацията по вътрешните водни пътища, като се преодолеят различията в отделните региони на Югоизточна Европа


Форумът бе открит от Анна Натова - директор на дирекция "Европейски съюз, международни отношения и проекти" в Изпълнителна агенция "Морска администрация" и Петър Даскалов - зам. областен управител на Русе. Капитан Георги Иванов - ръководител на проекта NELI за България и директор на ИА "Морска администрация – Русе”, представи  основните акценти от работата по проекта, който трябва да завърши през март 2012 година.


Беше  представен Националния план за действие във връзка с образованието и квалификацията в областта на вътрешния воден транспорт у нас и българският идеен проект за създаване на Информационен и образователен център по вътрешни водни пътища.


 Присъстващите повече от 50 експерти от цялата страна бяха запознати и с обучението в Професионална гимназия по речно корабостроене и корабоплаване – Русе и новостите в обучението на студентите от Русенския университет „Ангел Кънчев”.