Българският кораб „Enterprise” официално е включен в мрежата специализирани кораби на EMSA за ликвидиране на нефтени разливи

Българският кораб „Enterprise”, собственост на „Бон Марин Интернешънъл” официално е включен в мрежата специализирани кораби на Европейската агенция по морска безопасност (EMSA) за ликвидиране на нефтени разливи на море. В случай на мащабно нефтено замърсяване, при което наличните национални и регионални ресурси за противодействие на нефтени разливи се окажат недостатъчни за ефективна защита, страната ни има възможността да разчита на м/к „Enterprise” като на допълнителна специализирана техническа помощ от EMSA.


Днес, 8 март 2013 г. от 08.00 ч. в акваторията на Варненското езеро м/к „Enterprise” проведе първото си учение за ликвидиране на нефтен разлив - за тази година са планирани четири такива учения. Целта бе да се провери готовността на кораба за ефективни действия по локализиране и почистване на нефтени замърсявания. Представител на EMSA проследи ефективността на действията на екипажа и уменията им да боравят със специализираното оборудване за събиране на нефтени разливи, което включва система за засичане на нефтени петна „Miros”, два 15-метрови фиксирани за борда твърди плаващи „ръкава“ с мощни скимъри “Lamor - LSS 15”, 2х250 м. тежки бонови заграждения и допълнителен управляем плаващ четков скимър “Lamor LWS 1300”. На учението присъстваха и наблюдатели от Дирекция „Морска администрация - Варна”.


През 2010 г. м/к „Enterprise” спечели обявениая от EMSA търг за набиране на подходящ кораб, който да бъде дооборудван с модерна техника за ликвидиране на нефтени разливи и да допълни мрежата от специализирани кораби на EMSA в района на Черно море. Процесът по дооборудване на м/к „Enterprise” успешно е финализиран. Съгласно договора с EMSA, корабът следва да е в готовност да се отзове до 14 часа  при сигнал за нефтен инцидент в западната част на Черно море – от северната граница на Румъния до югоизточния порт Зонгулдаг в Турция. Освен в този район, корабът може да бъде наеман за подпомагане на операциите по ликвидиране на мащабни нефтени разливи, засегнали други морета и акватории около бреговете на държави-членки на Европейския съюз.