България издигна кандидатурата си за член на Съвета на Международната морска организация

На 12 февруари 2007 г. посланикът на България в Кралство Великобритания и Северна Ирландия, Лъчезар Матев се срещна с генералния секретар на Международната морска организация - адмирал Ефтимиос Митропулос. На срещата посланикът връчи официално нота относно издигането на кандидатурата на България за член на Съвета на организацията (ММО).

България ще потърси подкрепата на 167-те държави-членки на организацията за да осигури избирането си на този важен пост. Изборите ще се проведат по време на 25-та редовна сесия на Асамблеята на ММО, която ще се състои в периода 3-14 декември т. г. в Лондон.
По време на срещата посланик Матев изтъкна ролята и значението на страната ни като член на ММО, както и вижданията на България за бъдещото развитие на организацията.
Адмирал Митрополус подчерта добрите позиции на България и пожела успех на българската кандидатура за членство в Съвета на ММО.
България е една от основателките на ММО и като активен член на Организацията от 1960 г. твърдо поддържа целите и финансовата й стабилност. България стриктно изпълнява своите ангажименти към ММО като плаща редовно своите вноски.
 Република България остава обвързана с целите и идеите на ММО и ще продължи да участва активно в работата на Организацията. Морската безопасност, сигурност и опазването на морската среда от замърсяване са приоритетни за страната и тя ще продължи да внася своя принос в общите усилия на международно ниво за повишаване на безопасността и сигурността на световното корабоплаване.
България твърдо поддържа сключването на многостранни споразумения относно морската безопасност, сигурност и опазването на морската среда. България е сред водещите държави, ратифицирали и прилагащи на практика инструментите, приети под егидата на ММО, бидейки страна по почти всички международни конвенции и други инструменти на Организацията.
Българските делегати участват активно в срещите и конференциите на ММО. Български висш служител беше избран да председателства една от сесиите на по-комитета по опасни насипни товари и контейнери.
Следва да се отбележат положените през последните години усилия от страна на българското правителство и морската индустрия за поддържането на ефективен и безопасен флот, отговарящ на изискванията на международното и национално морско законодателство. България отдава особено сериозно внимание на ролята си на администрация на знамето като изисква от корабите, плаващи под българско знаме, да отговарят на всички стандарти на ММО. Освен това държавата изпълнява стриктно своите задължения в качеството си на крайбрежна държава и държава, упражняваща държавен пристанищен контрол.
България инициира и изигра ръководна роля в създаването на Черноморския меморандум за разбирателство за държавен пристанищен контрол. От 2006 г. България е кооперативен член на Парижкия меморандум за разбирателство за държавен пристанищен контрол и се очаква по време на предстоящата среща на Комитета да бъде одобрено нейното пълпоправно членство.
Република България отдава голямо значение на техническото сътрудничество в областта на морския транспорт, имащо решаващо значение за достигането на целите на Организацията. Нашата държава имаше честта да бъде домакин на няколко регионални семинари, организирани в рамките на програмата за техническа помощ и сътрудничество на ММО. Понастоящем български експерти са ангажирани като консултанти и лектори на ММО за регионалните курсове по държавен пристанищен контрол, организирани по програмата за техническо сътрудничество на ММО.
Правителството на Република България се надява, че избирането на държавата за член на Съвета ще даде възможност на България все повече да допринася за реализирането на целите на ММО. Република България има честта така също да изрази надеждата, че правителствата на държавите-членки на ММО ще подкрепят нейната кандидатура за член на Съвета на ММО в категория „С".